JID 20-17

Posted on Posted in festivaly

JID 20-17

Mezi dny 16. a 18. března 2017 proběhla v Jihlavě regionální postupová přehlídka studentského divadla JID 20-17. Jihlavský festival je pro nás skvělá příležitost k poznání vrstevníků se stejnými zájmy, kromě toho jezdíme získávat zpětnou vazbu od odborníků. Na letošním JIDu se nám dařilo! Naše inscenace Ela, Hela a stop získala cenu diváků a postoupila na celostátní přehlídku Mladá scéna v Ústí nad Orlicí. Inscenace Vernisáž postupila na přehlídku experimentálního divadla Šrámkův Písek. Co o nás píše festivalový zpravodaj?

Perpetum Mobile: Záhada Stonehenge

perpetuum-mobile-03Stereotyp. Deprese. Vnitřní boj. Naděje. Nonverbální představení na nás ze scény horem spodem valilo napětí a očekávání. Skvělý herecký výkon a výrazná mimika představitele hlavní a jediné role nedaly divákově soustředění ani chvilku na oddech. Dění na scéně bylo stále poutavé, přes výraznou opakovanost vždy něčím překvapující. Celá inscenace se v divácích snažila vyvolat pocit izolovanosti, která podtrhovala nesvobodu pramenící z pobytu ve vězení. Lektorský sbor při debatě po představení sice vytkl právě tento nedostatek: totiž že hra byla bez emoce, příliš soustředěná na výkon, na sebe samé, a diváka se příliš nedotýká. My ale musíme na závěr ještě jednou vyzdvihnout výkon Marka, nejenom sólového herce-akrobata-tanečníka, ale i dramaturga, režiséra, autora hudby, scénografa... I když měl k dispozici pouze omezené možnosti, kvůli kterým byl nucen některé prvky původního scénáře vynechat a možná tak posunul vyznění Havlovy hry, vytvořil poutavou inscenaci, o níž se rozhodně nedá říct, že by diváka nenutila přemýšlet. A navíc beze slov!

Motýl na anténě: Otroci vodovodu

motyl-na-antene-01Dva intelektuálové si nedokáží poradit s běžným problémem: kapajícím vodovodním kohoutkem. Debatování o takové banální události zabralo půl hodiny jevištního času; čert ví, kolik to ale bylo v realitě! Ach ti intelektuálové s jejich Tomanem, Šrámkem a, samozřejmě, Freudem! Do toho jako intermezza vstupují černohumorné historky, předznamenávající katastrofu: silná láska dvou hlavních postav vygraduje ve vzájemnou agresi. Jako v předchozím případě dostal i Motýl adaptací poněkud jiný význam, než lze vyčíst z původního Havlova textu. To ovšem se scénářem neobeznámenému divákovi nezabránilo vnímat hru objektivně a vyčíst z ní vlastní význam (ačkoli to pak někomu mohlo přijít jako spíš takový alternativní Havel). V představení se sice objevilo několik drobných nedokonalostí, ty byly ale zastíněny pozoruhodnými výkony herců a na první pohled pečlivou přípravou.

Ela, Hela a stop: Žebrota! A velká!

ela-hela-a-stop-03,,Mám přece své etické zásady... A svoji lidskou hrdost... A své dobré vychování... A své společenské postavení...“ Ela, Hela. Černá, bílá. Vznešenost, autostop. Touha po zažití něčeho šíleného přivedla dvě dobře vychované dívky k nečekaně odvážnému rozhodnutí: poznat autostop. Ovšem jejich neznalost a zoufalství z prvotního neúspěchu způsobily, že se dívky odhodlaly k činům pro ně nemyslitelným: zpívání, a dokonce i skákání, čímž chtěly stopnout okolojedoucí auta. Nakonec jim ale stejně zbyly jen ty jejich etické zásady, klíče od bytů milenců a, přes silnou lidskou hrdost, někde v koutku kanceláře jistě i oči pro pláč. Drobné nedostatky v artikulaci ke konci představení pro nás vykompenzovala vtipnost celého představení a dokonalá souhra obou protagonistek.

Vernisáž: Hrozny hipsterského hněvu

vernisaz-04Stůl, tři židle, hroznové víno a starý gramofon dominovaly poloprázdnému bytu patřícímu excentrickému páru. Kamarád Bedřich přišel na návštěvu ke svým vždy jen mírně výstředním přátelům, ti mu ale tentokrát připravili hloubkový průzkum jeho (i vlastního) soukromí. Vtipné scénky s občasným sexuálním nádechem vystihovaly povahu páru. Představení bylo dobře odehráno s perfektní hlasitostí a výslovností postav. Vyzdvihnout musíme také smysl pro detail, včetně použití opravdového gramofonu, opravdových LP desek a opravdového prachu!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *