Bio

Bio nebio

GT Hlinsko

GT Hlinsko je divadelní spolek při Gymnáziu K.V. Raise Hlinsko, který za dobu své dvanáctileté kariéry zaznamenal nejeden úspěch na národní úrovni. Završením všech úspěchů byla letošní nominace na Jiráskův Hronov. Ani tam se studenti nenechali zahanbit a jejich představení bylo v recenzích jedním z vychválených představení letošního ročníku JH. GT Hlinsko je také pořadatelem již multižánrového festivalu Artsy Fartsy v Hlinsku.

Veškerá činnost tohoto souboru má od začátku své existence jasný cíl. Prezentovat a přinést do Hlinska kulturní zážitky neotřelé, neznámé a alternativní (mimo mainstream), nebrání se ani věcem angažovaným, bojujícím proti xenofobii, netoleranci, lidské malosti a nesmyslným moderním trendům. To vše GT Hlinsko vyjadřuje již desetiletí hlavně satirou, humorem a všemožnými parodiemi. Slovo studentský může leckomu připomínat spíše nějaké školní besídky rozjivených studentů, ale kdo někdy nějaké představení GT Hlinsko viděl, zjistil, že jde o velmi kvalitní divadelní tvorbu.

Spolek GT Hlinsko vznikl v roce 2007 zprvu jako pedagogický experiment jejich zakladatelky, učitelky místního gymnázia, angličtinářky Lady Leszkowové. Leszkowová se při hodinách angličtina cítila omezena třídním prostředím a uměle navozenými situacemi při anglické konverzaci, a proto se rozhodla nacvičit se svými studenty anglické divadlo. Protože ji zároveň vždy zajímaly společenské problémy a reakce lidí na malém městě a ráda o nich se studenty diskutuje, rozhodla se svou první autorskou hru nazvat CZ Melting Pot (2008). Hlavními postavami ve hře byla „typická česká“ rodina, která se setkává s různými národnostními menšinami žijícími v ČR a reaguje na ně „typicky po česku“.

Následovala podobná témata , v roce 2009 to byla podobně koncipovaná hra Pressure – tentokrát o tlaku, který na nás moderní společnost klade. Obě zmíněné hry byly ještě takové velmi amatérsky postavené nesmělé divadelní pokusy, hrály se ve školní tělocvičně s rekvizitami z kartonu.

Ambice souboru se ale začaly stupňovat, a tak další hra Harrison Bergeron (2010) na motivy povídky Kurta Vonneguta už měla premiéru na klasickém jevišti v Orlovně. Soubor ji nastudoval jak v angličtině, tak v češtině a poprvé se s ní zúčastnil i krajské divadelní přehlídky Svitavský Fanda, kde získal ocenění za scénář.

Následovala hra Amerika (2011), hra v angličtině i v češtině na motivy románu Franze Kafky. Podtitul hry byl: Amerika... aneb Jak se člověk může v dnešním světě lehce ztratit... a už z názvu vyplývá, že angažovanost byla hlavní myšlenkou hry.

Soubor začal pomalu získávat zkušenosti a divadelní „know-how“ a další hra Aby se Čechům ovary zachvěly (2012) podle předlohy D. Drábka už byla plnohodnotnou divadelní inscenací v novém MFC Hlinsko, zvítězila na krajské přehlídce JID Jihlava a získala ocenění za herecký výkon pro T. Pšorna.

V roce 2013 se režie nové hry chopil jeden z členů GT Jiří Burýšek a jeho autorská hra Lenora byla vskutku neotřelá. Také další člen GT Tomáš Pšorn chtěl zkusit své režijní a autorské schopnosti a v roce 2014 uvedl výpravnou hru Baron (podle filmu Karla Zemana).

Oba tyto ambiciózní debuty dokazují, že studenti jsou schopni velmi kreativní samostatné tvorby pokud mají potřebný prostor a svobodu. To vše je dalším krédem spolku GT Hlinsko. Poskytuje studentům prostor k samostatné činnosti k praktickým dovednostem a aplikaci všech teoretických poznatků, které získají ve škole. Proto také v roce 2012 vznikl festival Artsy Fartsy. Multižánrový několikadenní mezinárodní festival organizují sami studenti pod vedením jediné učitelky (L. Leszkowové), mají tak možnost získat praktické zkušenosti v oblasti logistiky, IT, marketingu, finační gramotnosti, jazykové a společesnké oblasti, prokázat svou zodpovědnost a kreativitu. Festival již šest let představuje velmi zajímavé divadelní a hudební počiny (pátek/sobota přdposlední víkend v červnu) , které přinášejí do malého města nové myšlenky a podněty. Festivalová neděle je pouliční (streetová), a kromě pouličních divadel a muzikantů se zde předvádějí i hlinečtí skejtaři, bmx, fre-runneři a další šikovní mladí lidé.

Tvorba GT Hlinsko pokračovala v roce 2014 slavnou Národní třídou podle románu J. Rudiše. Šlo o jednu z nejúspěšnějších her Gt Hlinsko, která se probojovala z krajské přehlídky Svitavský Fanda až na národní přehlídku Wolkerův Prostějov. Zaznamenala mnoho repríz a za svůj brilantní herecký výkon byl mnohokrát oceněn i hlavní předsatvitel Filip Seifert.

Následovala hra WTF, Noe znovu na motivy předlohy D. Drábka, se kterou reprezentovalo Gt Hlinsko Českou republiku na mezinárodním festivalu v rumunské Alba Iulii.

V roce 2015 rozšířila Lada Leszkowová svůj spolek o juniorskou skupinu tzv. „Malé GT“, která se představila s malou satirickou fraškou Youtuber, zatímco „velké GT“ zazářilo s divadelní hrou Hostina Dravců.

V roce 2016 by oslavil Václav Havel osmdesát let a GT Hlinsko se rozhodlo na jeho počest uvést k datu jeho nedožitých narozenin pásmo pěti jednoaktovek pod názvem Havlovy kraťasy: Vernisáž, Ela, Hela a stop, Motýl na Anténě a Pižďuchové. Vernisáž a Ela Hela a stop postoupily z krajských přehlídek hned na dvě národní přehlídky (Šrámkův Písek, Mladá scéna) a Vernisáž získala trofej pro každého amatérského divadelníka nejvzácnější, tedy postup na Jiráskův Hronov. Vernisáž a Ela, Hela a stop se také dočkala nejvíce repríz a GT Hlinsko s nimi vystupovalo na mnoha místech ČR včetně Prahy a Brna.„Malé GT“ se představilo v celovečerní hře Dva a i když šlo o divadelní začátečníky, na jejich hereckých výkonech by to málokdo poznal.

Dlouholetý člen Tomáš Pšorn se ukázal jako velmi schopný autor a sepsal pro GT 12 standupových výstupů, se kterými v současné době GT Hlinsko baví publikum po celé republice. GT Hlinsko se v současné době připravuje na další divadelní premiéru, která se uskuteční 9. 3. 2018 v MFC Hlinsko.

Dobrovolnická činnost provází GT už od začátku, vždy rádi účinkovali pro město, pomáhali organizovat městské akce a byli součástí kulturního života ve městě. Je nutné také zmínit menší divadelní frašky vytvořené na zakázku pro městské akce (Neřesti, Medová fraška, Příběh dřevěné panenky, Zavraždění knižete Schwarbrechta, Ela, Hela a Hlinsko). Letos pomohli Městskému muzeu a galerii s jejich velmi pěknou akcí: Noc muzejí, kde si zahráli na rodinu Adámků, K.V. Raise a jeho žáky. Ve spolupráci s AHP Hlinsko a MAS Hlinecko jsme nahráli CD: Pověsti z Hlinecka a zdramatizovali 25 pověstí z našeho kraje. Pravidelně účinkují na Dni dřeva a a pro SLS Vysočina při Vánočních prohlídkách s babičkou. Pracovali jako dobrovolníci na festivalu Correspondance ve Žďáře nad Sázavou a inscenují scénická čtení v hlinecké knihovně (Velký Gatsby).

GT Hlinsko divadelní a kulturní práci miluje. Leszkowová i studenti tráví mnoho hodin svého volného času divadelní tvorbou a jejich alma mater Gymnázium K. V. Raise Hlinsko jim je v jejich činnosti velkou oporou. Dík patří také Místní akční skupině Hlinecko za neutuchající podporu a pomoc.

Festival Artsy Fartsy

V roce 2011 jsme uspořádali mezinárodní studentský festival Artsy Fartsy, jehož hlavním cílem bylo přinést do Hlinska alternativní kulturu a kosmopolitního ducha. Jak se později ukázalo, byl to (a dosud je) úkol v Hlinsku velice nesnadný, ale studenti festival udrželi a chystají se v tradici dále pokračovat. Za dobu konání festivalu se v Hlinsku vystřídali divadelní soubory ze Slovinska, Egypta, Portugalska, Rumunska, Bulharska, Švýcarska atd. Na festivalu Artsy Fartsy se představil Matěj Ruml (jako jeho patron), Petr Váša, Ester Kočičková, Midilidi, Poletíme, Xavier Baumaxa, a mnoho dalších vynikajících umělců.

Úspěchy

Harrison Bergeron

Ocenění za scénář na přehlídce Svitavský Fanda.

Aby se Čechům ovary zachvěly

Ocenění za herecký výkon pro Tomáše Pšorna na  festivalu JID v Jihlavě.

Národní třída

Postup na celostátní přehlídku divadla poezie Wolkrův Prostějov.

Vernisáž

Postup na celostátní přehlídku experimentujícího divadla Šrámkův Písek.

Následné doporučení na celostátní přehlídku amatérského divadla Jiráskův Hrnov.

Ela, Hela a stop

Cena diváků na festivalu JID 20-17

Postup na mladou scénu v Ústí nad Orlicí